Na czym polegał konkurs "Romantyczny Paryż"?
Za przygotowanie pytań w konkursie "Romantyczny Paryż" odpowiedzialny był Roman Czejarek. Tematyka, podobnie jak skala trudności, była bardzo zróżnicowana. Przykłady? W jakiej miejscowości służył żandarm i jaki miał, w większości filmów, stopień w policji francuskiej? Jak brzmiał odzew do hasła "Najlepsze kasztany są na placu Pigalle"? Łącznie pytań było 45.
Kto wygrał wyjazd do Francji?
Do II etapu konkursu "Romantyczny Paryż" zakwalifikowano czworo uczestników. Wszyscy zgromadzili maksymalną liczbę punktów. O godz. 10.30 do rywalizacji stanęli Beata z Nowego Targu, Bartłomiej z Płocka, Monika z Przasnysza i Paweł z Brennej. W pierwszej parze zwyciężyła pani Beata, a w drugiej pani Monika. Obie więc uzyskały prawo do udziału w wielkim finale.
Finałowe pytanie dotyczyło liczby atomowej polonu, jednego z pierwiastków odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie. Poprawna odpowiedź brzmiała "84", a najbliżej była Monika z Przasnysza. - Zabiorę ze sobą ukochanego męża Waldka. W tym roku mieliśmy 25. rocznicę ślubu, a niedługo mąż będzie miał 50. urodziny - podkreśliła zwyciężczyni. Ważność nagrody wynosi rok.
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
mg/kmp
Finał konkursu "Romantyczny Paryż". Co powiedziała laureatka? [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl